Olievlek die schoolkorfbal heet breidt zich aardig uit

Steenwijk - Schoolkorfbal is kindervreugde. Direct na de zomervakantie begonnen zo’n vijftien vrijwilligers van Noveas met het geven van clinics aan de jeugd van groep drie en vier van de basisscholen. ‘Kinderen van Het Kompas beleefden de primeur. Er zijn in zo’n korte tijd 24 clinics gegeven. Best veel’, zo ervaart clubman Coniek Meijer enthousiast.

Gisteren, woensdag 18 september, was er een instuif voor de kinderen op het korfbalveld. ‘Zo leren ze het complex en onze club kennen, en komen dan de woensdag daarna op 25 mei terug voor het echte toernooi’, zo vervolgt Meijer. Ondanks dat scholen krimpen groeit de animo om deel te nemen nog steeds. ‘En dat is best apart, een fijn gevoel, maar ook wat tegendraads.’ Zo was het toernooi voor de kinderen van groep vijf tot en met acht eind mei een groot succes. ‘Er waren maar liefst 37 teams. Dat waren er acht meer dan het jaar ervoor. We speelden op zes velden, niet verkeerd hoor. Er deed zelfs een school uit Meppel mee, de Toermalijn.’

Olievlek

Het lijkt wel een beetje op een olievlek die zich langzaam maar zeker aan het uitbreiden is. Goed, Steenwijk is nog altijd verreweg hofleverancier. De meeste korfballende kinderen komen daar vandaan, toch zijn er aantoonbare ontwikkelingen. ‘Want ook dit jaar korfbalt er jeugd mee uit Giethoorn, Steenwijkerwold, en Blokzijl.’ De andere kernen liggen mogelijk net iets te ver van de bron. ‘Want vergeet niet, het is ook een hoop geregel. Op een doordeweekse middag moeten auto’s vol met kinderen door ouders en begeleiders naar Steenwijk gebracht en gehaald worden en voor de teams ben je begeleiders nodig tijdens de wedstrijden.’ Bij de groepen drie en vier ging het vorig jaar om negentien deelnemende teams. ‘Dat zouden er deze keer maar zo weer meer kunnen worden. Tja, waar stopt dit? Komt er een ommekeer, neemt de animo in de toekomst af? Zeg het maar.’

‘Onbekend maakt onbemind’

Onbekend maakt onbemind, zo werd er een jaar of zes geleden binnen de club opgemerkt. En daardoor ontstond het idee om aan die onbekendheid iets te doen. Sindsdien wordt er op scholen les in korfbal gegeven en staan er op diverse schoolpleinen moderne korfbalpalen met manden te pronken. ‘Ouders en kinderen weten nu wat korfbal is, dat bereik je ermee. En als ze dan ook nog lid van de club worden, is dat mooi meegenomen.’ Meijer ziet Noveas stappen maken. ‘We hebben goede gediplomeerde trainers. Als je dan ziet wat voor balvaardigheid jonge kinderen al in hun vingertjes hebben, dan kan ik daarvan genieten. Het niveau van onze jeugd is echt veel beter geworden. Ook is het leuk dat mensen zich verspreid over het hele jaar bij ons aanmelden.’ En ook op ander vlak zie je verbetering. ‘Elf clubmensen, waaronder jeugd, hebben met succes meegedaan aan de cursus KT2. Ze mogen nu ook wedstrijden fluiten en kunnen volgende week een leuk stukje ervaring opdoen op het schoolkorfbaltoernooi.’ En met actief korfballen kun je niet vroeg genoeg beginnen. ‘Want voor de kinderen van groep 1 en 2 en hun ouders houden we met enige regelmaat het speelse kangoeroekorfbal.’

Ledengroei

De inzet van de vele vrijwilligers legt de club geen windeieren. Er is sprake van een welverdiende beloning. ‘Want korfbal onder de aandacht brengen is heel mooi, maar laten we eerlijk zijn natuurlijk hopen we op ledengroei. En dat lukt ons aardig.’ De cijfers liegen er niet om. ‘We zitten nu op 125 leden en komen van ver onder de 100. Sinds 2014 hebben we een ledengroei van vijftig procent. Daarbij is schoolkorfbal de grote motor, echt een gouden greep. Veel kinderen die lid worden spelen bij ons in de E’s en F’jes. Want zeg maar zeventig procent van ons ledenbestand is jeugd, van F’jes tot A’s. ’ Op het bondsbureau van het KNKV in Zeist zijn de successen die in Steenwijk worden geboekt ook doorgedrongen. ‘De bond vraagt met enige regelmaat iemand van ons om een voordracht te houden over onze succesvolle aanpak. En we werden zelfs genoemd in het jaarverslag van het KNKV. Een enorme eer voor een klein clubje uit Steenwijk.’